Schistosomóza je parazitární onemocnění člověka a zvířat způsobené krevními motolicemi (červíky) rodu Schistosoma, tzv. krevničky. Člověk se schistosomózou nakazí jakýmkoliv kontaktem s vodou obsahující plovoucí "furkocerkarie", které do vody vypouštějí plži nakažení motolicemi. Koupání v oblastech s endemickým výskytem je tudíž velmi nebezpečné. Člověk se může nakazit i při brodění bažinou, rýžovými poli apod. Nejčastější jsou tři typy onemocnění - střevní, jaterní a močové.

SN2S logo

Celosvětově je infikováno přes 200 miliónů lidí, z nichž každý rok 200 tisíc této nemoci podlehne a dalších 600 miliónů je vystaveno riziku nákazy. Onemocnění se vyskytuje v 76 zemích, přičemž více než 80% nakažených lidí pochází ze subsaharské Afriky.

Cílem "Say No to Schistosoma" (SN2S) je identifikovat potencionální léčivé látky, ze kterých by mohl být vyroben lék. Počítačům, které mají sami vědci k dispozici, by výzkum trval přibližně 30 let. S pomocí WCG se tato doba zkrátí na 1 rok či méně. Obrovský výpočetní výkon projektu WCG se využije k provádění počítačových simulací, které budou zkoumat vzájemné působení milionů chemických látek a určitých cílových proteinů. Výzkum pomůže najít nejslibnější sloučeniny, které mohou vést k výrobě efektivního léku proti této nemoci.

Krevnička pod mikroskopem

Krevnička pod mikroskopem

Vše probíhá pod vedením brazilské univerzity Infórium’ v Belo Horizonte ve spolupráci s laboratořemi FIOCRUZ-Minas. Projekt má i své vlastní webové stránky na adrese www.mestradoti.com.br/schistosoma.

Výsledky výzkumu vědci zveřejní ihned po ukončení projektu. Informace o nejnadějnějších látkách budou veřejně k dispozici všem vědcům k dalšímu výzkumu. Následné laboratorní práce by mohly vést k vývoji lepších léků v boji proti této zákeřné nemoci.

Zdroje: World Community Grid
Překlad: forest
Korektura: JardaM


Nahoru