Profil uživatele forest

Profil uživatele, který pro DC výpočty a tým CNT dělá něco nad rámec běžného počtáře na projektech.

Profil uživatele forest Jméno
Dušan
Příjmení
Vykouřil
Nick
forest
Rok narození
1977
Bydliště
Újezd u Brna
Vztah k CNT či jiná funkce v DC komunitě
zakladatel a leader CNT

Stručná charakteristika uživatele

Souhrn Zakladatel týmu CNT, dlouholetý popularizátor DC projektů v naší republice a autor spousty článků na webu CNT i v různých časopisech.
Zájmy Počítače, hudba, rodina
Něco o rodině Od roku 2004 ženatý, 3 děti (2 holky a 1 kluk).
Něco o kvalifikaci
a práci
Úplné střední odborné vzdělání se zaměřením na lesní hospodářství.
Motto: Když máš z něčeho strach,udělej to hned. Odvahu dostaneš později.
DC Statistiky: systém BOINC
Folding@home

Otázky ohledně DC

Kdy a kde jsi se poprvé setkal s DC
Poprvé jsem se setkal s projektem Seti@Home. Jeden kamarád mně pro srovnání výkonu našich PC přinesl na ZIPce klienta Seti@Home s jednou staženou jednotkou a zajímalo ho, za jaký čas tu jednotku zpracuji. Bylo to v roce 1999 a doba výpočtu byla tehdy neuvěřitelných 35 hodin. Docela mě to tehdy celé zaujalo, mít možnost stáhnout si část signálu z vesmíru, prozkoumat ho, poslechnout si ho a možná i něco najít. Neměl jsem ale v té době net, takže jsem se nemohl hned aktivně zapojit.
Kdy jsi se poprvé zapojil do DC a do kterého projektu?
Bylo to v roce 2001 a to do Seti@Home Clasik.
Jaký je tvůj celkový pohled na DC projekty a systém BOINC za dobu svého působení v komunitě počtářů DC projektů?
Celá myšlenka je neuvěřitelná a myslím že nikdy neuvadne můj zájem o další informace okolo DC projektů. Systém BOINC je na jednu stranu velice užitečný ve spojení desítek DC projektů pod jedno hodnocení a jednoho klienta. Na tu druhou si myslím, že je škoda že za ty roky nevzniklo úplně přesné jednotné hodnocení a že spousta lidí si vybírá projekty jen podle toho, kolik za odvedenou práci dostanou kreditu. Pokud by projekty dávaly stejně, jistě by lidi mnohem více zajímaly samotné projekty a pečlivěji by vybírali do čeho se zapojit a kde pomoci.
Co tě přimělo k aktivní činnosti pro DC komunitu, tedy práci překračující rámec běžného počtáře?
Byl to asi ten chaos který v komunitě počtářů v naší republice panoval. Stovky týmů bez komunikace, spousta stránek s jedním/dvěma zastaralými články, aktivita prakticky nulová. Na druhou stranu existovala spousta lidí co odváděla velké množství práce a v žádném týmu nebyli.
Rozhodl jsem se to celé trochu rozhýbat a sjednotit lidi na jedno místo kde naleznou veškeré informace, i místo ke společné komunikaci a tahle myšlenka mně drží stále.
Co tě na té práci nejvíc baví?
Výsledky. Vždy když mně někdo pošle mail že na stránkách našel vše co hledal, jak je něco dobře zpracované, že ho některý ze článků přivedl k DC, to prostě dodává síly do další práce. Ono i upozornění na chybu v některém článku hrozně potěší, jelikož vím že to někdo důkladně četl a že si dal i tu práci upozornit na chybu, aby ty informace byly ještě lepší pro ty kdo to budou číst po něm. Už jen to že oproti době před dvěma lety mně přichází týdně asi 1/10 mailů s dotazy jak co udělat a nainstalovat, vypovídá o dobře odvedené práci na podrobných návodech.
Výsledky týmu jsou věcí která překračuje rámec všech původních přání a snů, které jsem měl v době kdy jsem jej zakládal a to je asi to další co mně stále drží v maximálním nasazení.
Na kolikáté příčce mezi tvými zájmy jsou DC projekty a co je na prvním místě?
Na první je vždy rodina, ale DC je hned na té druhé, i když někdy když je potřeba něco akutně řešit s webem, nebo týmem, tak i ta rodina musí stranou ;-)
Co dle tvého názoru nejvíce brání většímu rozvoji DC výpočtů?
Je to asi dnešní doba. Lidi mají strašně málo času na veškeré své zájmy a když narazí na problematiku DC, tak nemají čas si to důkladně pročíst a tím pádem ani nevědí že něco takového vůbec existuje. V tomto směru si myslím, že rovněž na školách by o tomto tématu měla padnout řeč jak ve výuce odborných předmětů jako o jednom z prostředků výzkumu, tak i ve výpočetní technice, což se neděje.
Další brzdou je přístup akademie věd, která se nechce o podpoře DC projektů vůbec bavit a ani využít ten obrovský potenciál který v DC u nás leží.
Co myslíš, že je nejdůležitější udělat pro lepší osvětu v této oblasti?
Již se nám podařilo několi TV reportáží, vstupů do celonárodních rádií, články v několika časopisech, na různých webech....  Sen je vědecký miniseriál s představením jednotlivých oblastí zaměření DC výzkumů na Youtube, nebo přímo v TV.
Jaký je tvůj BEST DC projekt a proč.
Je to jednoznačně Seti@Home s jeho zaměřením. Nic jiného není tak moc hraniční jako odpověď na otázku zda jsme ve vesmíru sami. Když tuto hranici jednou překročíme, změní to myšlení na celém světě. Nalezením jednoho jediného ověřeného signálu, by změnilo pohled nejen na různá křesťanství, ale hlavně by si spousta lidí uvědomila že jsme jen smítko v tom obrovském hrnci zvaném vesmír a přestali by si hrát na pupek světa. Vědět že tam někde je mimozemská civilizace na podobné úrovní jako je ta naše..... ten pocit stojí opravdu za všechno to úsilí kolem. Byl by to zlom v celých dějinách lidstva, protože ty staleté dohady zda tam někdo je, by byly minulostí. Není divu že tento projekt stále táhne největší počet lidí, i když výsledky zatím nejsou prakticky žádné. Ony totiž ani žádné podružné výsledky být nemohou. Jakmile přijde jeden skutečný výsledek, bude to taková bomba že už bude téměř zbytečné bavit se o další výsledcích.
Není to ale tak že bych se zaměřil jen na pomoc jednomu projektu. Seti@Home jsem počítal dlouhá léta a poté se rozhodl že pomůžu zase nějakou dobu jinde a jednou se zase k Seti@Home jistě vrátím. Je totiž spousta projektů které vzbudily můj zájem a chtěl bych tedy pomoci i jim.
Jaké zaměření projektu ti dosud v nabídce schází?
V současné době není aktivní projekt, který by se zabýval oblastí vymírajících druhů živočichů a rostlin. Propočty úbytků a přírůstků vegetace naší planety například ze satelitních snímků, či jiných měření by byly jistě velmi přínosné v boji za tyto plíce naší planety. Také výpočty migračních drah jednotlivých druhů ohrožených zvířat a možný vliv člověka na jejich úbytek by byly velice zajímavou oblastí výpočtů.

 


Nahoru