Projekt FightAIDS @ Home se stal teprve druhým členem rodiny WCG, ale jednalo se o první projekt, který byl zaměřen na hledání léku na určitou nemoc. Jak už z názvu vyplývá, tou nemocí je metla lidstva posledních několika desetiletí. Jedná se o AIDS – syndrom získaného selhání imunity, který je způsoben virem HIV. Cílem tohoto projektu je vyvinout účinné léky proti AIDS na základě molekulární struktury. Několikrát se potvrdilo, že funkce molekuly je vázána na její tvar v prostoru. Projekt je konkrétně zaměřen na HIV proteázu, což je enzym nutný k dozrání tohoto viru. Projekt výpočetní metodou hledá vhodné kandidáty na nové léky, kteří mají ten správný tvar a chemické vlastnosti, aby dokázali proteázu blokovat. Bohužel HIV je přímo dokonalou ukázkou evoluce a tak se stále objevují nové mutace tohoto viru, které jsou imunní vůči současným přípravkům. Proto je životně důležité pokračovat v hledání nových a lepších způsobů boje s touto zákeřnou nemocí. Vědci jsou experimentálně schopni určit tvary proteinů a léků samostatně, ale občas se je nedaří zkombinovat. Pokud by vědci poznali, jak přesně molekula léku zapadne do aktivní oblasti cílového proteinu, pak by chemici mohli vyvinout lepší léky s mnohem vyšším účinkem než mají současné přípravky.

Klient AutoDock 4 projektu FightAIDS @ Home
Zdroj: http://gallery.czechnationalteam.cz/

K tomuto účelu používá projekt FightAIDS @ Home program s názvem AutoDock vyvinutý Olsonovou laboratoří. Jedná se o sadu nástrojů, která předpovídá, jak malé molekuly potenciálních léků zapadnou do receptorů známé 3D struktury. První verze byla vytvořena již v roce 1990 Dr. Davidem Goodsellem a od té doby byly vydány nové, vylepšené verze Dr. Garrettem Morrisem. V současné době se používá rychlejší a přesnější verze AutoDock 4, vydaná v srpnu roku 2007, která obsahuje nové metody a strategie a umožňuje skládat i proteiny navzájem.

AutoDock 4 je používán projektem WCG FightAIDS @ Home k zasazení velkého množství různě malých molekul do HIV proteázy a nalezení nejnadějnějších molekul, které by následně mohly být laboratorně otestovány na účinnost proti viru HIV. Díky velkému přílivu dobrovolníků do projektu WCG mohou být účinnější léky nalezeny mnohem dříve, což by zachránilo tisíce lidských životů.

Zdroje: World Community Grid
Překlad: forest
Korektura: JardaM


Nahoru