Na tuberkulózu umírá ročně více než milion lidí na světě. Řadí se tak mezi nejnebezpečnější nemoci lidstva. Projekt pomáhá při hledání léků na tuto zákeřnou nemoc. Tuberkulóza (TBC) je jednou z nejnebezpečnějších nemocí na světě, se kterou se lidé potýkají už tisíce let. Bakterii TB má v sobě téměř jedna třetina lidské populace. Jen v roce 2014 na ni zemřelo 1,5 milionu lidí a Světová zdravotnická organizace aktuálně řadí TB a HIV mezi nejnebezpečnější infekční onemocnění na světě. Pomocí projektu Help Stop TB vědci využívají dobrovolníků zapojených do projektu World Community Grid, aby pomáhali bojovat proti této smrtelné nemoci.

Pozadí

Bakterie Mycobacterium tuberculosis zabíjí pomalu, často zůstává dlouho latentní (nečinná), než se nemoc projeví. Špatná výživa, stáří nebo oslabený imunitní systém mohou být spouštěče nástupu aktivní TBC. Jedná se o chorobu, která se šíří vzduchem. Nejčastěji se šíří vdechnutím z jedné osoby na druhou prostřednictvím kapénkové infekce. Příznaky mohou začít kašlem, ztrátou tělesné hmotnosti a horečkou. Později se projevuje potížemi s dýcháním, vykašláváním krve, a nemoc se šíří do dalších orgánů.

Ačkoli byla vyvinuta vakcína a několik léků k boji proti tuberkulóze, bakterie TBC si postupně budují odolnost vůči dostupným léčebným postupům. Léčba může trvat až dva roky, ale když ji pacienti přeruší, bakterie si mohou vyvinout vůči podávaným lékům rezistenci. To společně se špatnou dostupností léků v rozvojových zemích a zvýšeným rizikem infekce u pacientů s HIV (kvůli oslabenému imunitnímu systému) přispělo k dalšímu šíření této nemoci. Téměř polovina evropských pacientů je nyní rezistentní na alespoň jeden lék a 4% všech případů na celém světě je rezistentní na různé kombinace léků.

Navrhované řešení

Bakterie má neobvykle odolnou svrchní vrstvu, která ji chrání před mnoha léky a imunitním systémem pacienta. V této vrstvě bakterie TBC se vyskytuje typ tukových molekul nazývaných kyselina mykolová. Vědci projektu Stop TB využívají obrovský výpočetní výkon, projektu World Community Grid, aby simulovali chování těchto molekul v mnoha interakcích. Díky tomu se vědci snaží lépe porozumět ochranné vrstvě bakterie TBC. Doufají, že díky novým poznatkům budou moci konečně vytvořit lepší léčiva proti této smrtelné nemoci.
 
Zdroje: World Community Grid
Překlad: Dzordzik
Korektura: forest + JardaM

Nahoru