Oblast výzkumu

COVID-19 je onemocnění způsobené virem z rodiny koronavirů, konkrétně virem SARS-CoV2. Tyto viry způsobují onemocnění, která postihují hlavně lidský dýchací systém a případně další hlavní orgány. COVID-19 může vést k vážným zdravotním problémům, nebo dokonce ke smrti.
V době spuštění tohoto projektu (květen 2020), neexistoval pro léčbu COVID-19 žádný účinný lék, ani vakcína.


Zdroj:https://www.scripps.edu/

Popis výzkumu

Vědci z výzkumného ústavu Scripps Research (nedaleko San Diega v USA) provádějí simulace molekulárního modelování, aby nalezli vhodné kandidáty pro nalezení léku proti COVID-19. Ale aby byli úspěšní, potřebovali k provádění milionů simulovaných laboratorních experimentů obrovskou výpočetní sílu. A právě proto Scripps Research navázalo spolupráci s organizací World Community Grid, která by měla výrazně urychlit celý výzkum i finální uvedení léků na trh. 

Výzkumný tým chce jednak pomoci najít lék proti COVID-19, ale zároveň vytvořit  otevřený zdrojový balíček nástrojů, který v budoucnu pomůže všem vědcům rychle vyhledat vhodné kandidáty pro budoucí pandemie. Primárním cílem projektu je hledat možnou léčbu COVID-19, takže studium proteinů ze SARS-CoV2 (virus způsobující COVID-19) je nejvyšší prioritou.

Vědci navíc chtějí bojovat nejen se současnou nouzovou situací, ale také se připravit na ty, které budou pravděpodobně následovat. Budoucí pandemie by mohla pramenit z progresivní akumulace mutací, což může nakonec vést k nové virové variantě. To se stalo, když virus SARS-CoV1 zmutoval, aby se z něj stal SARS-CoV2. Výzkum tedy zahrnuje proteiny ze SARS-CoV1 a dalších virů, které jsou studovány jako součást OpenPandemics - COVID-19. Tento nástroj jim pomůže posoudit, jak obtížné by bylo najít nebo navrhnout molekuly, schopné překonat i budoucí mutace. V souladu s otevřenou datovou politikou World Community Grid, budou všechna data a nástroje vyvinuté v rámci tohoto projektu volně sdíleny ve vědecké komunitě.


Zdroj:https://www.scripps.edu/

 

 

Zdroje: World Community Grid

Překlad: forest

Korektura:


Nahoru