V současné době neexistuje žádná očkovací látka, která by poskytovala imunitu vůči onemocnění a žádný antivirový přípravek pro léčení Ziky, ačkoli se vědci již dlouho pokoušejí o jeho nalezení. Přestože byl virus poprvé identifikován už v roce 1947, výzkum od té doby příliš nepokročil, protože příznaky infekce jsou obvykle mírné. Nové údaje o vazbách mezi Zikou a mikrocefalií (a jinými neurologickými problémy) však ukázaly, že onemocnění není tak banální. Což vyvolává potřebu intenzivnějšího výzkumu.
Projekt OpenZika se zaměřuje na identifikaci kandidátů na léčbu virem Ziky u někoho, kdo byl infikován. Projekt je zaměřen na proteiny, které virus Zika pravděpodobně používá k přežití a šíření v těle pacientů. Pro výzkum budou využity znalosti z dříve zpracovávaných projektů podobných onemocnění, jako je virus dengue a žlutá horečka. Aby se vyvinul lék proti viru Zika, vědci musí identifikovat, které z milionů chemických sloučenin by mohly být účinné při interferenci s těmito klíčovými bílkovinami. Účinnost každé sloučeniny bude testována ve virtuálních chemických experimentech, nazývaných "výpočty dokování", prováděné na počítačích dobrovolníků zapojených do projektu World Community Grid s operačním systémem Windows, MAC a Android. Tyto výpočty pomohou vědcům soustředit se na nejpravděpodobnější sloučeniny, které mohou případně vést k vývoji léčivého přípravku.
Výzkumný tým projektu OpenZika se zavázal, že všechna zpracovaná data co nejrychleji zveřejní, takže se do výzkumu budou moci zapojit i další vědecké týmy. Cílem je vyvinout účinný lék proti této nemoci. Doufáme, že projekt OpenZika brzy přejde do druhé fáze virtuálních testů, která by měla vést k nalezení vhodných sloučenin pro tento lék.
Zdroje: World Community Grid
Překlad: Dzordzik
Korektura: forest + JardaM