Boj proti mnoha formám rakoviny vyskytující se převážně u dětí, který navazuje na úspěšné výsledky projektu Help Fight Childhood Cancer.
Každoročně je na světě u přibližně 300 000 dětí diagnostikována rakovina a zhruba 80 000 z nich každý rok na rakovinu umírá. V roce 2009 se projekt World Community Grid připojil k boji za snížení počtu úmrtí dětí tím, že podpořil projekt Help Fight Childhood Cancer. Toto úsilí pomohlo vědcům objevit několik možných postupů léčby neuroblastomu, jednoho z nejčastějších druhů rakoviny, který postihuje kojence a malé děti. Nyní tito vědci rozšiřují svůj výzkumný tým a hledají kandidáty na léky pro další typy dětských rakovin v rámci projektu Smash Childhood Cancer.

V uplynulých 20 letech schválil Úřad pro potraviny a léčiva v USA jen malý počet nových léčiv určených k léčbě dětské rakoviny. Polovina všech chemoterapií pro děti s rakovinou existuje již 25 a více let. Členové výzkumného týmu projektu Smash Childhood Cancer identifikovali proteiny (a další molekuly), které hrají klíčovou roli u některých druhů dětských rakovin. Úkolem je nalézt kandidáty na chemické látky, které se specificky zaměřují na tyto klíčové molekuly, a tudíž by mohly pomoci kontrolovat bujení rakovinových buněk. Nalezení takových kandidátů na léky mezi miliony možných kombinací je nákladným, náročným a především velmi zdlouhavým procesem.

Navrhované řešení

Hledání v tak velké množině možností je možné především díky pomoci dobrovolníků sdružených v komunitě World Community Grid. Účinnost kombinací chemických sloučenin lze testovat pomocí milionů virtuálních chemických experimentů, z nichž každý se provádí na počítačích dobrovolníků s operačním systémem Windows, MAC nebo Android.

Tyto výpočty identifikují kandidáty na účinné sloučeniny, které by mohly kontrolovat každou z cílových molekul nalezených v rakovinových buňkách. Laboratorní testy pak identifikují z navržených sloučenin nejnadějnější kandidáty pro další výzkum v laboratořích a vývoj léků.

Vedle neuroblastomu se vědci snaží o zdokonalení léčby nádorů mozku, Wilmsových nádorů (malignity v ledvinách), hepatoblastomu (rakoviny jater), nádorů zárodečných buněk a osteosarkomu (rakovina kostí).

Kandidáti na léky, identifikovaní prostřednictvím projektu World Community Grid, obvykle procházejí rozsáhlým vývojovým procesem, jehož cílem je vývoj finálního léčiva. Vědci budou muset molekuly modifikovat tak, aby byly účinnější, aby eliminovali jejich toxicitu a usnadňovali jejich podávání pacientům. Doufáme, že projekt umožní tomuto výzkumnému týmu a dalším vědcům postupovat ve výzkumu mnohem rychleji a dosáhnout konečného cíle, tedy nalezení účinných léků na mnoho druhů dětské rakoviny.

Stejně jako všichni ostatní výzkumní partneři projektu World Community Grid, se i výzkumný tým projektu Smash Childhood Cancer zavázal, že výsledky výzkumů zveřejní co nejrychleji, jak jen to bude možné. I další vědci tak budou schopni pomoci při výzkumu některých identifikovaných slibných sloučenin pro nové léky.

Zdroje: World Community Grid
Překlad: Dzordzik
Korektura: forest + JardaM


Nahoru