BURP - 3D rendering doma

Popis zajímavého projektu BURP

BURP ? Big and Ugly Rendering Project

Někdy kolem června roku 2004 dostal jakýsi Janus nápad vytvořit pro BOINC svůj vlastní projekt. Asi to nebylo takhle rychlé a jednoduché, ale prostě vznikl nový projekt s názvem BURP ? Big and Ugly Rendering Project (velký a odporný renderovací projekt). Projekt je prozatím v pre-alpha stádiu, což znamená že se stále testuje, je málo práce a jsou občas problémy s webem. O co v něm vlastně půjde a pár dalších věcí o tomto projektu bych se pokusil nastínit v následujícím krátkém článku.

O co jde

BURP je jednoduše projekt, ve kterém nedostáváte na analýzu vědecká data, nemodeluje se v něm zemské klima, ani nehledají gravitační vlny. Na vašem počítači se renderují obrázky a animace. Renderovat znamená, že se bude vypočítávat výsledný obraz 3D modelu, který se stáhne jako výpočetní jednotka. Rendering není založen na neznámých datech, náhodných informacích a neodhaduje výsledky, jak to dělají některé další projekty. Na rozdíl od jiných projektů jsou proto vidět okamžité výsledky, což je také pro hodně lidí velké plus. Výsledky jsou na webu projektu. Další projekt, kde si můžete prohlížet výsledky je CPDN (více o projektu zde) ? jsou to různé údaje, teplotní grafy atd. Rendering je proces náročný na výkon počítače a na paměť. Pokud se rozhodnete renderovat nějakou animaci, navíc ve velkém rozlišení, připravte se na to, že si dost dlouho počkáte. A toto je vlastně i hlavní účel BURPu ? renderování náročných animací a obrázků, které by na osobním počítači jinak trvalo hodně dlouho.

Jdeme utrácet kredit? Proč ne?

BURP se jeví jako první projekt, kde by bylo reálné ?utrácet? přidělený kredit. Jedná se o tzv. Spendable Cobblestone. Za vypočítání nějakého snímku dostanete stejně jako v jakémkoliv jiném projektu klasický kredit. K tomu se vám ale navíc přičte ?utratitelný kredit?, za který si budete moct nechat vyrenderovat nějaký svůj vlastní obrázek nebo animaci s tím, že pokud ji budete vyžadovat v co nejkratším termínu tak ?zaplatíte? trochu víc kreditu. Na druhou stranu můžete svému modelu přidělit malou prioritu (tím pádem na něj přijde řada třeba jen když nebude nic jiného na práci) a zaplatíte méně kreditu...Další možnost je, že budou v projektu různé animace, na které budete moci přispívat a ovlivňovat tím, která z nich se bude prioritně počítat.

Tento systém - Spendable Cobblestone - vzhledem k tomu že je projekt ve stádiu pre-alpha, zatím plně nefunguje ? je ale velice pravděpodobné, že se v projektu BURP později ujme...Další projekt, ve kterém by se snad dal využít utratitelný kredit je SETI@home (více o projektu zde), ve kterém by jste mohli přispíváním kreditu určovat, kterou část oblohy budete chtít analyzovat. Zatím to takhle ale nefunguje a je velmi pravděpodobné, že ani fungovat nebude ? byl to jen takový nezávazný nápad.

Komerční projekt?

Objevuje se hodně spekulací, zda není BURP komerční projekt a nebyl by využíván k renderování animací, které by si platily například různé firmy. Je to určitě možné, ale já osobně o tom pochybuji. První věcí je, že by byly problémy s převodem do formátu, ve kterém lze počítat animace v tomto projektu. Blender není vůbec špatný program na tvorbu animací a 3D modelů, ale na různé velké projekty, jako jsou filmy, televizní reklamy nebo jiné komerční záležitosti se používají profesionální nástroje a programy. Samotné modely by snad nebyly takovým problémem, ale přenos animace by byl asi nemožný. Možná se mýlím, ale nejspíš by to takhle nešlo.

I kdyby tento problém nehrál roli a někdo si chtěl nechat za peníze vypočítat animaci vytvořenou v Blenderu, další věc je ta, že byla zavrhnuta myšlenka o tom, že by se Spendable kredit mohl kupovat. To samo o sobě dokazuje, že o komerční projekt asi nejde ? jediný způsob, který by takové firmě zůstal by byl nakoupit hromadu počítačů, na nichž by běžel jen BURP a sbírala by tím kredit.....no a to už by raději koupila ty počítače, na kterých by si to vyrenderovala sama....takže tudy cesta nevede....k tomu ještě zbývá dodat, že sám Janus to moc komerčně nebere.....může to být i jinak, ale řekl bych, že BURP není komerční projekt a snad ani nikdy nebude...

Výhody a nevýhody

+ jednotky se počítají relativně rychle
+ vhodné pro fanoušky do 3D modelování
+ plánovaná možnost využít získaný kredit na renderování vlastních animací nebo na určování, co se bude počítat
+ možnost prohlížení stažených modelů v Blenderu ;  možnost úpravy a vyrenderování doma na svém počítači
+ možnost archivace 3D modelů
+ můžete si prohlížet reálné výsledky
- vysoké nároky na přenos dat (hlavně upload, kdy se odesílá hotový obrázek)
- projekt je v pre-alpha verzi => skoro žádná práce, časté výpadky, nestabilní při výpočtech....
- krátká deadline - 1 den
- 3D modely se samy nesmažou a zabírají místo
- hardwarové nároky, aby to mělo smysl, je třeba mít min. 1.5GHz procesor a 512MB paměti
 

Odkazy, které se mohou hodit:

Diskusní fórum o projektu
Domovská stránka projektu
Připojte se k našemu týmu v pojektu BURP

A tohle je z krátkého povídání o projektu BURP zatím všechno. Veškeré připomínky směřujte do fóra, kde jsou také informace v jakém stavu je projekt. Autorem článku je Martin Pavelek.

Svůj komentář na tento článek, co by mělo být opraveno, či doplněno můžete napsat do této sekce na našem týmovém fóru. Téma s komentářem k tomu konkrétnímu článku, by mělo nést stejný název, jako článek na webu.

Rubrika:


Nahoru