Profil uživatele oldjerry

Profil uživatele, který pro DC výpočty dělá něco nad rámec běžného počtáře na projektech.

Profil uživatele Duro Jméno
Jaroslav
Příjmení
Čampulka
Nick
oldjerry
Rok narození
1937
Bydliště
Lovosice
Vztah k CNT či jiná funkce v DC komunitě
Od roku 2007 aktivní člen CNT na fóru, v turnajích a tvůrce několika propagačních článků o distribuovaných výpočtech na internetu.

Stručná charakteristika uživatele

Souhrn Spisovatel článků i básní. Aktivní počtář CNT a popularizátor distribuovaných výpočtů.
Zájmy zahrada a literatura
Něco o rodině ženatý
Něco o kvalifikaci
a práci
Odborností chemik, druhou účtař analytik.  Ve skutečnosti jsem vystřídal řadu podniků a pracovišť nejen v administrativě, ale i na manuálních pracovištích v naší bývalé socialistické vlasti - především pro své politické postoje.
Motto: Je lépe aspoň sirku škrtnout, než jen nadávat, že je tma…
DC Statistiky: systém BOINC

Otázky ohledně DC

Kdy a kde jsi se poprvé setkal s DC

Když jsem odešel v roce 1998 z pracovního curriculum, najednou jsem měl moře času a nevěděl, co s ním počít. Tehdy jsem od bráchy koupil DOSovský počítač a už při seznamování se se světem netu a okolo něj, jsem narazil na tehdy právě spuštěný projekt SETI.
To byl můj první kontakt se světem distribuovaných výpočtů…

Počítač od bráchy měl procesor 28 kB, grafika 125 kB. Denní výkon asi 5 až 10 kreditů a já byl pyšný, jak prospívám pokroku. Pak jsem si přečetl na straně boinc.cz že nějaký uživatel Honza (nevím který, nevím odkud) spočítal za den 140 kreditů a úplně mne to otrávilo, takže jsem po nějaké neobratné manipulaci vyrobil obrkiks (to umím dodnes) aplikaci omylem smazal a už jsem neuměl a vlastně ani nechtěl znovu najet.  Stahoval jsem potom kdejakou hru a na SETI tak zapomněl…

Kdy jsi se poprvé zapojil do DC a do kterého projektu?

Zkoušel jsem asi rok pracovat pro reklamní agenturu ze Žatce jako výtvarník a aranžér, měl jsem na to zkušenosti jako kdysi bývalý vedoucí propagace jednoho velkého podniku. Vydržel jsem čtvrt roku: práce hodně, odměny mizerné.  Pak jsem to zkusil s pojišťovnou IPB a vydržel tam až do jejího krachu - 2004.

Po letech bloudění a snahy »něco dělat« - rozumějte dělat něco, co by dávalo nějaký smysl… dostat se do kola s jasnými cíli, když já jsem si sám takové najít a vytýčit nedokázal. Pak jsem – pamatuji to zcela přesně - bylo to v den mých sedmdesátin na Silvouše 2007… hledal jsem nějaké materiály a informace pro městské noviny (které jsem dělal už pět let a měl z nich slušný vedlejší příjem k důchodu). Narazil jsem na heslo SETI a rázem jsem zpozorněl.

To byl můj druhý a dosavadní kontakt s DC…

Četl jsem i přes půlnoc a nebýt ženy, ani bych si nepřipil a krátce před rozhraním dvou letopočtů jsem opět začal počítat.  Co? To si fakt nepamatuji.  Pro mne bylo důležité, že jsem zase začal dělat něco, co mělo význam nad rámec současnosti. Stal jsem se nejdřív členem týmu boin.cz, ale nenašel podporu, potřebnou neorientovanému. Později jsem našel cestu k týmu, kde o novice zájem projevili. Pokud mne (a starý mozek mírně propláchnutý slušnou řadou jedenáctek) šlo něco naučit, tak mne to přátelé naučili, akceptovali mne a já se stal součástí Národního týmu Distribuovaných výpočtů…

Jaký je tvůj pohled na DC projekty a systém BOINC za dobu svého působení v komunitě počtářů DC projektů?

BOINC je dost složitý organizmus vzhledem k velkému počtu počtářů, zpracovávaných projektů i cílových vědeckých pracovišť. Skloubit to v jeden dobře fungující celek nebyla švanda a nebylo to hned. Jako myšlenka je to super – použít balastní výkon takto užitečně. Čest tomu, kdo s touto myšlenkou  přišel a všem, kteří ji rozpracovali do dnešní podoby a velikosti a samozřejmě všem, kteří ji realizují…

Co tě přimělo k aktivní činnosti pro DC komunitu, tedy práci překračující rámec běžného počtáře?
Nelze popisovat jednotlivé fáze modernizace HW, utápěl jsem vydělané peníze i důchod z větší části na modernizaci počítače a periferií - a stejně i na placení stále mastnějších účtů za elektřinu. To nás ale dělá spousta. Někdo cpe peníze do koníčků, my cpeme peníze do jednoho koně. Naštěstí mám ženu, která mne v tom podporovala tehdy a podporuje dodnes… Co mne trochu trápí je fakt, že bohužel nemám na vědecký přístup k výpočtům jako někteří mí přátelé a spolubojovníci za CNT silnější, ale mám radost, že se na té práci aspoň trochu podílím. Nejsem sám na problémy, které mi tato práce přináší, vždycky se najde přítel, který poradí a pomůže.  První byl Indy, pak už se mi pořadí ztrácí – nenym, forest, kteří mi pomáhali řekl bych masivně, snad se neurazí ti, kteří pomohli, ale já je všechny nezmíním.

Po nějakém čase jsem i já chtěl začít pomáhat šířit myšlenku distribuovaných výpočtů, prostřednictvím článků na internetu.
Co tě na té práci nejvíc baví?
Že i v tomhle věku můžu  dělat něco užitečného. Další je i množství kreditů, to vyplývá z mé sportovní minulosti – jsem soutěživý typ.
Na kolikáté příčce mezi tvými zájmy jsou DC projekty a co je na prvním místě?
První je rodina, vše ostatní nemám nijak seřazeno. Já to prostě žiju aniž bych dával něčemu nějakou výraznou přednost…
Co dle tvého názoru nejvíce brání většímu rozvoji DC výpočtů?
Rozvoj DC brzdí fakt, že je to kůň náročný pro ty, kteří to i při nedefinovaných motivech berou vážně: cena výkonných komponent, cena energií.  Do jisté míry ještě nezájem státu o okrajovou pro něj činnost a taky stále ještě i nezájem medií, která  se soustředí na reklamu, politické boje, hlouposti a lži.
Co myslíš, že je nejdůležitější udělat pro lepší osvětu v této oblasti?
Zkusit získat místní vedení a tisk. Zřídit stálé virtuální středisko pro informace na telefon i na e-mail nejen novým, ale i již délesloužícím členům i nečlenům týmu. To je ovšem prakticky nerealizovatelné. Byla by to makačka a možná i zřízení placené funkce…
Jaký je tvůj BEST DC projekt a proč.

To není otázka pro mne, ale pokusím se:  Nejoblíbenější je Collatz Conjecture – jsem od dětství soutěživý typ a obsah, vědecký význam práce - to mi zpočátku moc neřeklo. Rozhodlo to, že na tomto projektu se daly »rýžovat« kredity.  Až později jsem se trochu orientoval a oblíbil si i jiné projekty… třeba ty z řady PG.

Jaké zaměření projektu ti dosud v nabídce schází?

Neschází mi nic. Oslovují mne projekty, u nichž chápu cíl a které jsou zároveň dobře hodnocený. Namátkou: z ukončených to je AQUA a z dnes přerušených DHEP – projekt zaměřený na vývoj nových integrovaných obvodů.

 


Nahoru